حس شک کردن به خود

شک کردن به توانایی خود در انجام کاری یکی از درگیری های معمول انسانهاست، زمانی که به توانایی خود در انجام کاری شک کنید و مرتبا به شکستهایی که در گذشت گریبانگیر شما شده است فکر کنید، این افکار منفی می تواند اعتماد به نفس را کاهش دهد و در انجام هر کاری باعث شود فرد قریب الوقوع بودن شکست  را باور کند.

وسواس فکری در واقع یکی از موارد رایج در شک به توانایی خود است که می تواند فرد را بسیار ناراحت کند. شاید شکستهای گذشته این حس ناتوانی در انجام کار را برای این افراد بیشتر کند.

همه در زندگی دچار اشتباهات و شکستهایی می شوند اما اگر با این تجربه نگران اشتباهات آینده باشید حساسیت شما به کوچکترین مسائل زیاد می شود.

این حس می تواند باعث عصبانیت ، ترس و حذف خلاقیت افراد شود. موارد زیر می تواند در روبروی با این حس به شما کمک کند:

افکار منفی را در ابتدا تشخیص دهید:

ابتدا این نوع از افکار منفی که جنبه تاریک هر مسئله ای را بیان می کند را تشخیص دهید. اگر در انجام کاری با این جمله روبرو می شوید که " من نمی توانم از عهده آن بربیایم"

از جمله ای بهتر همچون اینکه " من این کار را فعلا نمی توانم انجام دهم، اما برای گرفتن نتیجه روی آن کار می کنم"

اگر با این نگرانی روبرو شدید که به شما می گوید " شکست خواهید خورد" به آن جواب دهید " خوب دوباره تلاش می کنم"

این نوع از افکار منفی را می توانید به عنوان فرصت و زمینه ای برای پیشرفت خود قرار دهید.

موفقیتهایتان را یادآوری کنید

شاید در زمانی که کشتی هایمان غرق شده باشد و روحیه ی خوبی نداشته باشیم، افکار منفی در مورد شکستها و ضعفها راحت تر می توانند بر ما غلبه کنند.

پیشنهاد من این است که در این مواقع موفقیتهای ریز و درشتتان را به خود یادآوری کنید، می توانید لیستی را برای خود از موفقیتهایتان درست کنید که به شما یادآوری کند که شما هم نکات مثبت بسیاری را دارید.

حتی اگر موفقیت خاصی به ذهنتان نمی رسد می توانید از کمک نزدیکانتان استفاده کنید که آنها موفقیت تان را در کارهای مختلف به شما یادآوری کنند.

همیشه به خودتان اجازه تلاش کردن و دوباره تلاش کردن را بدهید

حس شک کردن به خود هیچوقت از بین نمی رود اما در گذشت زمان بهتر می توانید با آن کنار بیایید و شاید هر وقت دیگر هم که بخواهید کار دیگری انجام دهید دوباره برای شما ظاهر شود.

اما این حس شک کردن به توانایی خود جای نگرانی و ترس ندارد بلکه تنها یک نوع فکر است و شما نباید با حس عدم اطمینان، تلاش کردن را از خود دریغ کنید چرا که بسیاری از موفقیتها با اندکی تلاش بدست می آید.

 

انجمن تخصصی اختلالات اضطرابی و افسردگی

RelaxZone.IR

/ 0 نظر / 438 بازدید