5 حرفی که نباید به یک فرد مضطرب بگویید

 

سلام

افراد مضطرب در زندگی دچار حساسیت های مختلفی می شوند و این حساسیت می تواند حتی به حرفها و جملات مختلف باشد نگرانی ها می تواند مثل ترس از کار، سلامتی، خانواده و همچنین ترس از آینده برای این افراد باشد. اکنون می خواهم حرفهایی که گفتنش به افراد مضطرب مناسب نیستند را در اینجا اشاره کنم تا اینکه افراد دیگر شناخت بهتری بدست آورند.

حرفهایی که نباید به یک فرد مضطرب بگویید:

1-چقدر تو مضطربی، آرام باش:

حقیقت اینه که همه دوست دارند که اضطراب نداشته باشند، مخصوصا افراد مضطرب بابت این شرایطشان بیشتر خواهان این آرامش هستند اما اضطراب برای این افراد مدت زمان بیشتری طول می کشد تا اینکه فروکش کند بنابراین این حرف نه تنها باعث آرامش نمی شود بلکه باعث شعله ور تر شدن اضطرابشان می شود و این عدم کنترل بر اضطرابشان را از ناتوانی خود می بینند.

2- تو که چیزیت نیست دیگران شرایطشون از تو بدتره

این مسئله را همه قبول دارند که هرکسی به نحوی در زندگی دچار مشکلاتی است اما کلا این حرف اصلا مایه دلگرمی برای یک فرد مضطرب نمی تونه باشه، اون داره زندگی خودش را می بینه که درگیر اضطرابه و دوست داره از زیر بار این فشارها خلاص شه، اگر شما به یک فرد مضطرب بگویید که همه مشکل دارند او با خودش فکر می کند توی این دنیایی که همه اش پر از مشکلات هست دیگر چه امیدی برای ادامه زندگی است که این حرف نتیجه گیری اشتباهی از این کلمه است.البته یه عده دیگه هم که حرفهای روشنفکرانه می زنند و کلا در کار انرژی درمانی هستند می گن که:

به هرچی فکر کنی همون نصیبت میشه!

فکرهای منفی نکن انرژی منفی بیشتر طرفت میاد سعی کن به چیزهای مثبت فکر کن تا برات اتفاق بیافتد!

ای کاشی واقعا ای کاشکی می شد با این حرفها افراد مضطرب را آرام کرد ای کاشکی به هرچی که دوست داشتی و بهش فکر می کردی نصیبت می شد مسلما نمی توان منکر آن شد که افکار مثبت می تواند باعث آرامش اعصاب شود اما همچین نتیجه گیری و حرفی هم نمی تواند فرد مضطرب را آرام کند.

3- دیوانه شدن

بهتر است شما این کلمه را از دایره لغاتتان برای یک فرد مضطرب برای همیشه حذف کنید. کلا افرادی که با اضطراب روبرو هستند و یا حتی دچار افسردگی هستند از این کلمه بدشان می یاید شاید گفتن کلمه دیوانه به یک فرد عادی مشکل خاصی نداشته باشد و او را ناراحت نکند اما افراد مضطرب و افسرده حتی ساعت ها به آن حرف فکر می کنند و بسیار ذهنشان درگیر می شود تا جایی که حتی باید کسی خیال آنها را در این مورد راحت کند و بگوید که همچین مشکلی برای آنها پیش نمیاید. کلا افراد مضطرب و افسرده همیشه از فکر اینکه متفاوت هستند و فکر اینکه دچار این حالت خواهند شد بسیار ناراحت و رنجیده خاطر می شوند.

حالا که به این مسئله اشاره شد اعلائم می کنم که هیچوقت افراد مضطرب و افسرده دیوانه نمی شوند و این یک بحث علمی ثابت شده است و افراد از این دوره خواهند گذشت................ اما باز هم شما نباید آن حرف را به آنها بگویید.

4- تو هم که همیشه بدبینی

اضطراب باعث می شود که ذهن افراد مضطرب معمولا نیمه خالی لیوان را ببیند و کلا اساس اضطراب روبرو شدن با این نوع از فکرها است که خود فرد را هم بسیار ناراحت می کند. پس هیچوقت این حرف را به یک فرد مضطرب نگویید.

5- با حرفتان مشکل فرد مضطرب را بیشتر نکنید

لطفا اضطراب و وحشت یک فرد مضطرب را بیشترش نکنید، منظور چیه؟ مثلا این فرد به شما می گوید که اضطراب خسته اش کرده کوچکترین چیزها هم اذیتش می کنه حالا این مواقع شما هم دوست دارید کمک کنید اما کمکتان می تواند اثر خوبی نداشته باشد حالا نگاه کنید چه حرفهایی می تواند در جواب اضطرابهای فرد مضطرب مناسب نباشد:

اضطراب بده چون آدم را دچار دیابت می کند

اینقدر مضطرب نباش دیگه جذابیتت برای همسرت کم میشه و همسرت میره یه زن دیگه میگیره!!

اضطراب پیرت می کنه

هیشکی آدم مضطرب را دوست نداره

اضطراب به همه کارهات صدمه می زنه نمی تونی درست کارهاتو انجام بدی

.........

خوب نمیشه انتظار داشت این نوع از حرفها کسی را آرام کنه، بدتر ذهن را درگیر می کند و افراد مضطرب را به وحشت میاندازد و دیگر شما را به عنوان یک مشاور خوب و قابل اعتماد نخواهد دانست. بعضی از اوقات حتی اگر توانایی آرام کردن کسی را ندارید بهتره سکوت کنید این مطمئنا می تونه بهترین مرهم باشه. شاید بپرسید که چه حرفهایی باید گفته شود حرفهای مختلفی وجود دارد که می تواند واقعا افراد مضطرب را در این مواقع آرام کند به عنوان مثال اگر این فرد از نزدیکانتان است یکی از مثبت ترین حرفها می تونه یادآوری خاطرات خوب گذشته آنها باشد خاطراتی که آنها را به یاد لحظات آرامش و خوشحالیشان بیاندازد البته استفاده از هر حرفی در هر شرایطی می تواند اثر عکسی بگذارد که باز هم تاکید من یادآوری کلمات و جملاتی است که نباید به این افراد بگویید.

/ 3 نظر / 571 بازدید
احمد

افتخار میکنم به دوست عزیزم حمید جان ترکوندی کیشی سن

اگه این فکرای گناه الود موقع درس خوندن بیادباهاش چی کار میشه کرد ؟درسم خوبه. وقتی دارم تست میزنم یه دفعه این فکرامیانوهمه چیزو بهم میریزن فکراین که بقیه میتونن باارامش درساشونوجمع بندی کنن واین فکرارونداشته باشن اما من باوجود علاقم به درس با این فکرای مزخرف هم سروکله بزنم عذابم میده.هیچکس نفهمیدپشت نمره های خوبی که گرفتم چه قدر با این فکرا اذیت شدم

تمنا

سلام.مطلبتون بسیارعالی بود،ازخوندنش لذت بردم.متاسفانه شخصی ک مضطربه خیلی حساسیتش نسبت به همه چی مخصوصاحرف بقیه بالامیره.کاش توی یکی از مطلباتون درموردحساسیت بالاو زودرنج بودن برامون بگید.مرسی