سلام

امروز می خواهم در مورد یک اختلال دیگر با شما حرف بزنم. همه افراد در مواقع مختلفی روی سلامتیشان حساس می شوند و با این حساسیت مرتبا روی موارد مختلف سلامتیشان تمرکز می کنند و نگران آن می شوند، یکی از موارد معمول همین بحث وزن است که باعث می شود افراد روی آن حساس باشند حالا چه اضافه وزن زیاد باشد و چه لاغری بیش از حد باشد خوب همین ابتدا بگویم که همه افراد به نحوی روی سلامتیشان حساس می شوند و این کاملا طبیعی است. البته افراد بعد از خوردن غذا هم دچار حسهای ناخوشایند از خودشان می شوند که یک نمونه ضعیفی از این حس می باشد.

 

حالا اختلال تغذیه (Eating Disorder) چیه؟

البته در مورد این اختلال کمتر حرف زده می شود که در ابتدا با مثالی به آن اشاره می کنم.

جنیفر دختری است که به مدت 5 سال تنها چیپس می خورد و لب به غذای دیگری نمی زند او در مدرسه به خودش گشنگی می دهد و به دروغ به خانواده اش می گوید که غذا خورده است.

 

 

 

اختلال تغذیه بیشتر برای نوجوانان و خانم های جوان اتفاق می افتد که علت آن هم حساسیت بیش از حد به رژیم غذاییشان است.

 این اختلال می تواند برای چندین سال برای فرد تشخیص داده نشود چون وزنش در حد طبیعی باشد، البته این اختلال هم می تواند تشدید شود. سه نوع مختلف از اختلال تغذیه وجود دارد که عبارتند از :

1- کم خوری (Anorexia)

2- پرخوری ( Bulimia)

3- اختلال تغذیه به همراه مصرف شدید شراب

خوب به دو مورد معمول آن اشاره می کنم که عبارتند از کم خوری و پرخوری 

کم خوری: افراد در این زمینه کاملا متقاعد شده اند که اضافه وزن دارند و به همین دلیل به خودشان گرسنگی می دهند.

پرخوری : در این حالت فرد غذای بیش از اندازه ای می خورد و برای رهایی از آن به استفراغ ، استفاده از مسهل آور و یا ورزش بیش از اندازه روی می آورد تا کالری های بدنش را کاهش دهد.

البته با مطالعه ای هایی که داشته ام  این نوع اختلال تغذیه را خود فرد حتی برای مجازات و تنبیه خود انجام می دهد حس مواخذه افراد می تواند جنبه های متفاوتی به خودش بگیرد و راحت نتواند با اعمال خودش کنار بیاید.

البته من همیشه می گم که افراد باید بدانند که کسی کامل نیست و همه دچار خطا می شوند و سخت گیری بیش از حد اشتباه است و در اینجا همه اشاره می کنند که باید فرد به خودش علاقه ی بیشتری بدست بیاورد.

 در ادامه به راه های درمان دو شرایط مختلف کم خوری (Anorexia) و  پرخوری ( Bulimia) به صورت مجزا اشاره شده است که می توانید برای ادامه آن به انجمن اختلالات اضطرابی به آدرس زیر مراجعه فرمائید.

www.RelaxZone.IR