سلام

همیشه ی شروع هر تغییر و پیشرفت در زندگی این است که ما خودمان را بپذیریم و به خودمان علاقه داشته باشیم. این مسئله ی پذیرش چیزی است که هرکسی راحت نمی تواند با آن کنار بیاید، شاید در خلوت با خودتان از خودتان و ضعفهایتان ناراحت باشید، خوب در این مواقع خیلی عادی است که اعتماد به نفستان پایین بیاید. حالا با این سوال شروع می کنم که آیا شما آنچه که هستید را قبول کرده اید؟ آیا از وضع ظاهرتان از وزنتان و از هرچیز دیگری از خودتان را بپذیرفته اید؟

مسئله ی پذیرش برای اکثر افراد یک مسئله راحتی نیست، ضعف ها و ایرادهایی که وجود داشته باشد شاید بسیار سخت و غیرقابل قبول باشد این مسئله ای است که خیلی از افراد با آن درگیر هستند.

خوب شما وسواس دارید؟ آیا شما دچار تغییر روحیه می شوید؟ آیا دوقطبی هستید؟ آیا احساس افسردگی می کنید؟ آیا از کوچکترین مسائل برآشفته می شوید و عکس العملهای متفاوتی را از خود نشان می دهید که می تواند ترس ، عصبانیت و .... باشد

آیا از این که با این حالات روبرو هستید نگران هستید؟ و نگران هستید که باید تا آخر عمر باید با آن روبرو باشید و از آن نگران هستید.

خوب همه اینها به این معنی است که شما هیچ چیزی را نپذیرفته اید. زمانی که آن مسئله را نپذیرید همچنان درگیرش هستید.

پذیرش همه آن چیزی که هستید، بسیار مهم است و به شما اعتماد به نفس می دهد و تا زمانی که خودتان و آنچیزی را که خلق شده اید را قبول نکنید همه چیز پیچیده تر می شود.

وقتی شما به همه آن چیزی که خلق شده اید را قبول کردید می توانید به اعتماد به نفس بیشتری می رسید.

پذیرش یک قسمت افزایش اعتماد به نفس است و قسمت دیگر افزایش اعتماد به نفس علاقه به خودتان است. حالا باید این سوال را اینجا هم پرسیده شود که آیا شما به خودتان علاقه دارید؟ آیا شما برای خودتان ارزش قائل می شوید؟

کسی در زندگی موفق و خوشبخت است که خودش را بپذیرد و به خودش علاقه داشته باشد.

حالا شاید شما به خانواده ، دوستان و عزیزانتان ابراز علاقه می کنید باید این حس علاقه را به خودتان هم داشته باشید باید به خودتان علاقه داشته باشید. شاید در نظرتان ضعفها و حسهای بدتان بیاید و نسبت به خیلی از چیزها در مورد خودتان شک داشته باشید. شما باید آن چه را که هستید با تمام کاستی ها را باید قبول کنید و به خودتان علاقه داشته باشید.

حالا چطوری می توان به خودتان علاقه داشته باشید؟

اول از همه باید برای خودتان صبور باشید. چند پیشنهاد دارم برای اینکه به خودتان علاقه داشته باشید.

1- خندیدن به خودتان: آیا شما به خودتان می خندید؟ آیا پشت آینه می روید و به خودتان می خندید؟ اگر اینکار را نمی کند پس بهتر است همانطور که برای همه می خندید و باعث خوشحالیشان می شوید به خودتان هم بخندید و به خودتان هم علاقه نشان دهید.

2- علاقه اتان را معمولا اول همه چیز قرار دهید: شاید خواسته و علاقه دیگران را همیشه در بالاتر از خواسته خود می گذارید، پس بهتر است آن را تغییر دهید. با خودتان مهربان باشید. علاقه شما هم مانند دیگران مهم و با اهمیت است پس فراموشش نکنید.

3- حرفهایتان علیه خودتان نباشد: آیا به نظرتان از اینکه در مورد خودتان حرف بزنید نشانه فروتنی است؟ آیا کسی از شما توقع دارد که از خودتان بد بگویید؟ لطفا خودتان را فراموش نکنید و در مورد خودتان بد نگویید.

4- کارهایی را تنها برای خودتان انجام دهید: کارهایی که جز علایق شما است را انجام دهید و نیازی هم به حس گناه و یا خجالت وجود ندارد. شما این کار را تنها برای خودتان انجام می دهید.

 انجمن تخصصی اختلالات اضطرابی ( وسواس فکری ، عملی و ....

www.RelaxZone.IR