سلام

موردی از اختلالات اضطرابی وجود دارد که متاسفانه زیاد در موردش بحث نشده است و فکر می کنم باید با آن بیشتر آشنا شویم 

زمانی که در مورد حمله وسواس فکری بحث می شود همیشه دیدمون این است که یک عارضه ای به خودی خود ایجاد شده است(سوال) و هرکسی هم در مورد علت های آن توضیح می دهد و عوامل مختلفی را می گوید:

چیزی که خیلی شایع است می گویند که مواد شیمیایی ذهن تنظیمش به هم ریخته است که من خیلی کاری به این بحث فعلا ندارم

فرمی از وسواس فکری وجود دارد که عاملش گذشته است. به آن اضطراب بعد از حادثه می گن، البته از این ترجمه خیلی خوشم نمیاد خودم هم نتونستم یک معنی مناسب تری پیدا کنم اما همان اصطلاح لاتینش فعلا ارجحتر است.

PTSD

خوب همه ما این نوع از افکار را در زندگی تجربه می کنیم به طور مثال شما دارید کاری را انجام می دهید و یک فکر از گذشته یک مرتبه برای شما ایجاد می شود در این لحظه شاید با عکس العملی همراه شوید در واقع ذهن دارد برای ما یک تصویری از گذشته را یادآوری می کند که البته عکس العملمان می تواند خوشحالی ناراحتی و غیره باشد

حالا PTSD چیکار می کند؟

برای کسی که دچار این اختلال اضطرابی می شود مرتبا گذشته را به ذهن فرد می آورد و فرد احساس می کند زیر یک اضطراب دائمی قرار گرفته است. 

مرتبا موجهای ترس براش ایجاد می شود. افراد در این دسته هم دچار حملات وسواس فکری می شوند در این نوع از اضطراب باید حتما ریشه اصلی اضطراب و ترس برای فرد کاهش پیدا کند و وسواس فکری در اینجا اولویت دوم است فرد با بیرون آمدن از این ترس می تواند راحت تر از حملات وسواس فکری راحت شود.

حالا به نظرتون PTSD را چه افرادی می گیرند؟ به نظرتان افرادی که سروتونین مغزشان پایین تر است؟( این بحث سروتونین را به همه اختلال اضطرابی ها، افسردگی ها، دوقطبی ها، شیزوفرنی ها و ...... نسبت می دهند)

می تونم بگم این مورد را تمام جامعه را می تواند تحت تاثیر قرار دهد.

خوب موارد شایع این اختلال به ترتیب زیر قرار گرفته اند:

1- جنگ

 در این حالت که شایعترین حالت PTSD می باشد فرد از صحنه های گذشته اذیت می شود. البته ما هم نمونه هایش را در خانواده هایی که فرزندانشان را در جنگ از دست داده اند دیده ایم که با از دست دادن فرزاندشان مادر و اعضای خانواده هم در معرض این اختلال قرار می گیرند واقعا بعضی از دوستان این نوع اختلال را در جامعه درست درک نکرده اند با از دست دادن یکی از اعضا تمام خانواده تحت فشار آن قرار می گیرند 

و در اینجا PTSD فعالیت می کند و برای فرد مرتبا گذشته را برایش یادآوری می کند و این پیوند خانوادگی یکی از عوامل مهم است در خانواده همگی با هم پیوند عاطفی دارند و هیچوقت فردی از نظر خانواده بی اهمیت نیست

و  فرزندان برای خانوداه بالاترین اهمیت را دارند.

موارد دیگری که در این زمینه شایع هستند عبارتند از :

2- بلایای طبیعی   3- تصادف با ماشین ( متاسفانه این مورد در ایران بسیار بالاست)

4- خشونت های اجتماعی

در این مورد با یک جرم نه تنها یک فرد با آن روبرو هستند بلکه جامعه تحت تاثیر بسیار آن قرار می گیرند که در اینجا اولویت به نظرم باید بیشتر جامعه قرار بگیرد. 

و موارد دیگر ....

در اینجا است که آمار جهانی اعلام می کند از هر 4 نفر در طول زندگی یک نفر به اختلالات اضطرابی دچار می شوند که خودش را درست نشان می دهد و هیچ تضمینی برای کسی وجود ندارد.